Więcej niż lodówka

Więcej niż lodówka

Profesjonalna kuchnia w lokalu gastronomicznym musi być dużo lepiej wyposażona niż ta domowa. Niezbędne są tam sprzęty, bez których przygotowanie dużej ilości jedzenia byłoby niemożliwe, a przynajmniej bardzo utrudnione.

Dobre przechowywanie

W takich kuchniach przechowujemy także dużo więcej produktów spożywczych niż w domowych lodówkach. Dlatego jednym z najważniejszych urządzeń, jakie powinny znaleźć się w profesjonalnych kuchniach są szafy chłodnicze. Od lodówek różnią się one przede wszystkim rozmiarami. Ich zadaniem nie jest mrożenie produktów spożywczych, a jedynie utrzymywanie ich w niskiej temperaturze. Optymalna to licząca od dwóch do ośmiu stopni. Produkty przechowywane w chłodni dłużej pozostają świeże i smaczne. Nie tracą także nic ze swojego smaku ani aromatu. Obecnie produkowane są nie tylko bardzo praktyczne, ale zaprojektowane tak, by zdobiły wnętrze, w którym mają stać.

Zimno, coraz zimniej

Szafy chłodnicze dostępne są w różnych rozmiarach. Te większe zwykle są wyposażone w dwie pary drzwi, mniejsze są jednodrzwiowe. Najczęściej szafy chłodnicze mają sześć półek do przechowywania jedzenia, ale niektóre modele mogą się od nich tym szczegółem różnić. W profesjonalnej kuchni powinny się też znaleźć szafy mroźnicze, które są niezbędne w każdej restauracji. Służą do przechowywania produktów w bardzo niskiej temperaturze – aż do kilkunastu stopni poniżej zera. Istnieją także modele szaf, które łączą w sobie obie te wyżej wymienione funkcje. Szafy chłodniczo-mroźniczo są zwykle sporej wielkości i niektóre z modeli są wyposażone aż w trzy pary drzwi. Choć zajmują dużo miejsca, to warto je znaleźć, bo możliwość chłodzenia i mrożenia produktów w jednym miejscu to rozwiązanie bardzo praktyczne. Niektóre z tych urządzeń mają bardzo konkretne przeznaczenie, jak na przykład szafy chłodnicze do wina. Przechowywanie tych trunków w odpowiedniej temperaturze jest bardzo ważne, bowiem wpływa ona w znaczącym stopniu na ich smak. Podczas urządzania kuchni restauracyjnej nie zapomnijmy o zaplanowaniu miejsca, w którym postawimy szafę.

Ryszard

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Read also x